Czechoslovak Fleets Uniform Code

O čem jsou flotilní uniformy?

Hra umožňuje flotilám nastavit si z volně dostupných uniform outfitů flotilní uniformu. Nošením flotilní uniformy vyjadřuje hráč příslušnost ke své flotile. V mnoha světových flotilách kvalitativně srovnatelných s tou naší je nošení flotilní uniformy povinné a nepustí vás bez ní na role playing, flotilní eventy ani na flotilní PvE / PvP. U nás je flotilní uniforma povinná pouze pro pro účastníky na slavnostním povyšování a doporučená pro flotilní PvE a jiné akce, kde ji po vás však nikdo nebude přímo vyžadovat. V dobách placené hry byla na slavnostní povyšování také pouze doporučená, ale s příchodem free to play si hráči význam slova “doporučená” začali vysvětlovat jako “kašlu na to”, takže jsme ji zavedli jako povinnou. Díky uniformovanosti hráčů má pak slavnostní povyšování úplně jiný nádech. Naše flotila je ve hře již od prvního dne early accessu a za tu dobu mají naše flotilní uniformy dlouhou tradici. Pojďme si shrnout historii jejich vývoje.

Původní generace

První flotilní uniformy používané od roku 2010, tedy od prvopočátků flotily, nerozlišovaly povolání postavy ani flotilní hodnost. Všichni hráči používali jednotný model. Přesné nastavení flotilních uniforem z té doby se bohužel nedochovalo. Vzhled federační uniformy se nám povedlo prakticky totožně zrekonsturovat na základě dochovaného historického screenshotu. Klingonská flotila byla díky přístupu vývojářů ke klingonské frakci do spuštění free to play až na malé výjimky trvale mrtvá, takže z minima vzniklých a dochovaných screenshotů nebyla na žádném zachycena flotilní uniforma. Její vzhled jsem však s uspokojivou přesností zrekonstruoval díky údajům ve svém biologickém úložišti ;). Celkové vzezření federační sierry a klingon leather je poplatné době jejich vzniku =).

Federační flotilní uniformaKlingonská flotilní uniforma

Současná generace

Federační uniformy

Během restrukturalizace organizačního uspořádání flotily v roce 2011 došlo i ke změně standardu pro flotilní uniformy. Ten byl založen na širším využití počtu slotů pro uniformy ve fleet UI. Pro federační flotilní uniformy byl zvolen model známý z pozdějších sérií DS9 a TNG filmů. Na uniformách se začalo barevně rozlišovat povolání postavy tak, jak je zvykem ve Star Treku. Rovněž bylo zavedeno základní rozlišení flotilních hodností rozdělené do čtyř skupin.

První tři skupiny byly (podle tehdejších potřeb dostatečně) rozlišeny zbarvením komunikátoru, čtvrtá skupina celkovou barvou.

Recruit

Skupina flotilních uniforem určená pro nováčky – vždy využívaná pouze pro flotilní hodnost Recruit.

Member

Skupina flotilních uniforem určená pro plnohodnotné členy flotily – využívaná pro flotilní hodnosti Member a Senior Member + v době rezervačního systému pro nákupy z flotilních obchodů hodností Temporary VIP Member.

Officer

Skupina flotilních uniforem určená pro důstojníky flotily – využívaná pro flotilní hodnost Officer + v době před rezervačním systémem pro hodnost Junior Officer.

Leader

Skupina flotilních uniforem určená pro velitele flotily – využívaná pro flotilní hodnosti Vice-Fleet Leader a Fleet Leader. Uniforma dostala bílé zbarvení, aby tak byla výrazně odlišena od ostatních skupin.


Srovnání rozdílů

Rozdíly v uniformách na obrázku jsou řazeny od skupiny Recruit (zleva) po skupinu Leader.

Klingonské uniformy

Po veřejném spuštění free to play v lednu / januári 2012 došlo k velkému nárůstu počtu hráčů. Díky tomu byla založena další federační flotila. Vzhledem k tomu, že vývojáři začali nepatrně méně kašlat na klingonskou frakci, stali se klingoni téměř hratelnými, takže se objevovalo stále více klingonských hráčů. Byla tedy oživena klingonská flotila Czechoslovak House. Naším cílem bylo vytvořit a udržovat jednu velkou společnou komunitu. S oddělených flotil jsme tedy přešli k novému konceptu: Společenství Československých Flotil. Všechny tři flotily tak začaly být řízeny společným velením, začal pro ně platit stejný organizační systém a z oddělených fleet chatů se přešlo na společný chat kanál. Sjednocení flotil nevyhnutelně vedlo k potřebě nových flotilních uniforem pro klingonskou frakci.

Cílem bylo vytvořit čtyři skupiny flotilních uniforem podle konceptu využívaného ve federačních divizích, který zároveň rozlišuje i povolání postavy. Záhy se však ukázalo, že to vůbec nebude snadný úkol. Kromě značné omezenosti v možnostech klingonských uniform outfitů byla tvorba klingonských flotilních uniforem natolik zatížena bugy a jinými problémy, že téměř nebylo možné ji vytvořit. Prakticky veškeré komponenty outfitu od shoulder armorů, gauntletů, collarů a opasků přes boty až po kalhoty a vrchní část uniformy představovaly nějaký problém. Na každé rase a pohlaví se zobrazovaly například jiné komponenty, jiné zbarvení, někdy něco chybělo a někdy dokonce bylo něco navíc :D. Po mnoha a mnoha hodinách úmorného vymýšlení, kombinování a testování bylo jasné, že fungující varianta neexistuje. Flotilní uniforma tedy byla sestavena z nejméně problematických komponentů, kde bylo zbarvení některých částí nastaveno primárně do černé, která nejlépe zamaskovala bugy způsobené rozdíly. Výsledná uniforma tedy byla spíše ze zoufalství splácaným kompromisem, avšak v té době byl její vzhled v rámci možností důstojný.

První tří skupiny flotilních uniforem byly odlišeny množstvím armoru, čtvrtá pak po vzoru federačních uniforem celkovou barvou.

Recruit

Skupina flotilních uniforem určená pro nováčky – vždy využívaná pouze pro flotilní hodnost Recruit. Uniforma nemá žádné výrazné armory.

Member

Skupina flotilních uniforem určená pro plnohodnotné členy flotily – využívaná pro flotilní hodnosti Member a Senior Member + v době rezervačního systému pro nákupy z flotilních obchodů hodností Temporary VIP Member. Oproti Recruitovi má navíc shoulder armory.

Officer

Skupina flotilních uniforem určená pro důstojníky flotily – využívaná pro flotilní hodnost Officer + v době před rezervačním systémem pro hodnost Junior Officer. Oproti Memberovi má navíc gauntlety.

Leader

Skupina flotilních uniforem určená pro velitele flotily – využívaná pro flotilní hodnosti Vice-Fleet Leader a Fleet Leader. Stejně jako federační uniforma, je i klingonská laděna do bíla, aby se výrazně odlišila od ostatních skupin. Zbarvení některých částí různých komponentů je pak laděno do zlaté, což uniformě přidává na honosnosti. Toto zbarvení sice podléhalo výše uvedeným bugům, ale ponechali jsme jej na základě faktu, že hráč na této flotilní hodnosti je schopen donastavit si nesrovnalosti ručně sám.


Srovnání rozdílů

Rozdíly v uniformách na obrázku jsou řazeny od skupiny Recruit (zleva) po skupinu Leader.

Nová generace =)

Současné flotilní uniformy vydržely v aktivní službě po úctyhodně dlouhou dobu. Se spuštěním Season 9.5 v červenci / júli 2014 byly mezi volně dostupné uniform outfity přidány modely Odyssey (FED) a Bortasqu’ (KDF), které byly dříve k dostání pouze přes unlock u krejčího na flotilní základně. Na našem flotilním fóru se začaly objevovat názory hráčů, že bychom tak mohli přejít na nový model flotilních uniforem. Na základě těchto podnětů jsme se i ve velení shodli, že by to po těch letech chtělo nějakou změnu, přinejmenším u klingonů to po změně přímo volalo :D. K celé věci nových flotilních uniforem jsme však žádné oficiální stanovisko nezveřejnili. Zatímco se v příslušném vlákně na našem flotilním fóru po čase začaly objevovat první návrhy aktivnějších hráčů na možný vzhled flotilních uniforem pro některé flotilní hodnosti, ve velení už jsme měli vše připraveno a probíhalo jen dolaďování detailů.

Od dob tvorby současných uniforem uběhlo už mnoho času. Došlo ke změnám v systému flotilních hodností, ke změnám práv, kterými disponují, ke změnám povinností, které jsou s nimi spojeny, a zásluh potřebných pro jejich získání … Hra samotná také za tu dobu prošla radikálními změnami, a vším, co nám přinesla, znatelně ovlivnila vnímání rozdílů ve flotilních hodnostech. Jak ze strany hráčů tak ze strany velení začal převládat názor, že by měly být uniformy pro jednotlivé skupiny flotilních hodností více odlišeny. Stáli jsme tedy před úkolem upravit standard flotilních uniforem podle novodobých požadavků a zároveň co nejvíce zachovat zaběhlou standardizaci.

Federační uniformy

U federačních uniforem nebylo co řešit. Použili jsme model Odyssey, který představoval nejideálnější volbu. Rozlišení povolání bylo snadné, doladit konfiguraci flotilních hodností ke všeobecné spokojenosti trvalo o něco déle. Celkově byla práce jednoduchá díky nekomplikovanému rozdělení uniformy a dobře zvládnutému nastavení zbarvení.

Recruit

Skupina flotilních uniforem určená pro nováčky – zamýšlená tradičně pouze pro flotilní hodnost Recruit. Nejvíce požadavků na rozlišení hodností bylo spojeno právě s výrazným odlišením Recruitů. Vzhledem k tomu, že se jedná o nováčky, nebo-li o kadety, byla barevná konfigurace uniformy přizpůsobena zbarvení uniforem akademie Hvězdné Flotily.

Member

Skupina flotilních uniforem určená pro plnohodnotné členy flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Member. Až na malé rozdíly v odstínech v podstatě standardní vzhled Odyssey modelu, který má na rozdíl od Recruita zlatý komunikátor a sponu pásku.

Senior Member

Skupina flotilních uniforem určená pro hráče s nadstandardními zásluhami – zamýšlená pro flotilní hodnost Senior Member. Naši Senior Membeři často vyjadřovali touhu po odlišení flotilní uniformy od řadových hráčů. S přihlédnutím k jejich aktivitě, zásluhám a zároveň k právům a povinnostem spojeným s jejich hodností jsme se rozhodli v návrzích nových uniforem vyhovět jejich přání. Vzhledem k tomu, že se jedná o “vyšší” Membery, vychází uniforma z varianty pro Membera, avšak odlišena je zlatým lemováním u označení povolání.

Officer

Skupina flotilních uniforem určená pro důstojníky flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Officer. V současném nastavení flotilních uniforem se Officeři mohou zdát nezasvěceným hráčům špatně odlišitelní. V zájmu výraznějšího odlišení Officerů tedy dostala důstojnická uniforma bílá ramena, která tak hráče na této flotilní hodnosti lépe prezentují jako člena velení.

Leader

Skupina flotilních uniforem určená pro velitele flotily – zamýšlená pro flotilní hodnost Vice-Fleet Leader a Fleet Leader. Uniforma má tradiční bílé zbarvení, které výrazně odlišuje velitele od ostatních hodností.


Srovnání rozdílů

Rozdíly v uniformách na obrázku jsou řazeny od skupiny Recruit (zleva) po skupinu Leader.

Federační uniformy je možné nastavit vlastnoručně podle návodu zde: http://www.startrekonline.cz/wp-content/uploads/2014/09/czsk_fleets_uniform_code-fed.pdf

Klingonské uniformy

U klingonských uniforem jsme logicky začali s modelem Bortasqu’. Počáteční nadšení bylo však zkaženo faktem, že Bortasqu’ má ničemné nastavení barev a nedá se tak použít pro potřebné rozlišení flotilních hodností a povolání. Kromě toho v daných nastaveních nejen že nevypadá příliš klingonsky, ale dalo by se říct, že výsledný vzhled je až ohavný. Snahou tedy bylo zkusit včlenit do uniformy komponenty z jiných modelů. Bohužel opět došlo k odpornému znechucení poté, co jsme zjistili, že nastavení klingonských flotilních uniforem je pořád stejně zoufale zprasené a zabugované jako kdysi, když byly tvořeny současné uniformy. Jako základ tedy byly použity shoulder armory, gauntlety, collar, opasek a boty z modelu Bortasqu’, u nichž byl předpoklad, že by mohly fungovat správně na všech rasách a obou pohlavích, protože pocházejí z doby, kdy Cryptic již kašlal na klingony o něco méně. Jako nejlepší východisko se pak jevilo zvolit pro vrchní část uniformy model Klingon Standard Issue a pro kalhoty s ohledem na bugy model Riveted. O výsledném vzhledu uniformy můžeme po testování prohlásit, že je uspokojivý a vypadá klingonsky, ale funkčnost není úplně stoprocentní. Vyskytují se malé problémy v detailech, které jsou však zanedbatelné.

Nyní bylo jen třeba hotovou uniformu modifikovat pro potřebná rozlišení flotilních hodností a povolání postav podle nového standardu tak, jak je tomu u federačních uniforem, pokud možno s použitím stejných nebo podobných rozlišovacích prvků.

Recruit

Skupina flotilních uniforem určená pro nováčky – zamýšlená tradičně pouze pro flotilní hodnost Recruit. Zbarvení federační uniformy vychází z uniformy akademie Hvězdné Flotily. U klingonů podobné nastavení není možné, takže byl pro vrchní část uniformy zvolen model Klingon Fur Sleeves (podle klingonky na náhledu uniformy akademie v C-Store, která na sobě také má kožešinu). Kožešina a její zbarvení zajišťuje dostatečné odlišení od Membera, a vesta stejná jako na Klingon Standard Issue zachovává jednotný ráz uniforem. Shoulder armory a collary jsou černé, tak jako ramena u federační uniformy.

Member

Skupina flotilních uniforem určená pro plnohodnotné členy flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Member. Používá klasickou variantu Klingon Standard Issue, oproti Recruitovi se pak liší také zbarvením emblému Klingonské Říše a spony pásku. Shoulder armory mají světlejší barvu (tak jako ramena u federace) a obruby všech armorů a kování kalhot je laděno do stříbrné.

Senior Member

Skupina flotilních uniforem určená pro hráče s nadstandardními zásluhami – zamýšlená pro flotilní hodnost Senior Member. Podobně jako u federačních uniforem vychází ta klingonská z Membera a je odlišena zlatou obrubou armorů a kováním kalhot.

Officer

Skupina flotilních uniforem určená pro důstojníky flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Officer. Podle nového standardu má federační důstojník bílá ramena, která ho lépe prezentují jako člena velení. Klingosnký důstojník tedy dostal bílou barvu na spodní část oblečení pod vestou a světlé zbarvení collaru.

Leader

Skupina flotilních uniforem určená pro velitele flotily – zamýšlená pro flotilní hodnost Vice-Fleet Leader a Fleet Leader. Uniforma má klasické bílé zbarvení, které výrazně odlišuje velitele od ostatních hodností.


Srovnání rozdílů

Rozdíly v uniformách na obrázku jsou řazeny od skupiny Recruit (zleva) po skupinu Leader.

Romulanské uniformy

Už od vydání Legacy of Romulus v květnu / máji 2013 jsme se v rámci tradic Fleets ihned začali zabývat možnostmi flotilních uniforem pro romulanskou “frakci”. Bohužel nám Cryptic romulany naservíroval řekněme v dosti smutné podobě – aneb že se o frakci v podstatě nejedná. Hned na začátku jsme narazili na problém, že volně dostupný romulanský šatník disponuje pouze zazáplatovanými zcuchmanými roztrhanci, které jsou svázané šňůrkami, nebo farmářskými hadry. Z těchto komponentů opravdu není možné uniformu vytvořit. Romulané nabraní do flotil však ani nemohli použít FED / KDF flotilní uniformu. I kdyby jsme z té romulanské veteše nakonec něco splácali, byl tu finální problém, který romulanské flotilní uniformy pohřbil. Spočíval v totální zabugovanosti a nemožnosti použít flotilní uniformu pro romulana. Bylo tedy rozhodnuto, že pro romulanské hráče zatím flotilní uniforma nebude zavedena. Romulanské flotilní uniformy tak byly odloženy do doby, než Cryptic problém vyřeší … ha, ha, ha … vtipné, že?

Nyní, po téměř roce a půl od vydání Legacy of Romulus, je jasné, že Cryptic zvolil svůj tradiční přístup k problémům tohoto typu, a danou věc nejen že neřeší, ale v dohledné době ani řešit nebude. My se však s přístupem Crypticu nechceme ztotožňovat, a při příležitosti tvorby nových flotilních uniforem jsme se znovu podívali i na romulany. Po menším průzkumu internetu jsme zjistili, že flotily kvalitativně srovnatelné s tou naší, pro které hrají flotilní uniformy důležitou roli, řeší tento problém ručním nastavením. Rozhodli jsme se tento postup aplikovat i u nás, protože když může fungovat jinde, není důvod, aby nefungoval v našich flotilách.

Možnost ručního nastavení flotilní uniformy nám dala trošku větší volnost v jejím navrhování. Bylo jasné, že volně dostupné komponenty použít nemůžeme. Zároveň jsme ale nechtěli zatěžovat hráče unlocky na C-Store nebo jiným obtížným sháněním uniforem. Zaměřili jsme se tedy na uniformy, které každý hráč získá během běžného hraní. Uniforma Tal Shiaru je díky svému ořezaní oproti možnostem viditelným na NPC dosti chudá, navíc k Romulanské Republice se příliš nehodí. FED / KDF alligned uniformy jednak nepatří mezi zrovna povedené, dále nevypadají zrovna romulansky a navíc by byly odlišné pro FED a KDF romulany. Jako ideální kompromis se tedy jeví modely Romulan Republic. Hráč je získá prakticky na samém začátku příběhu. Na levelu 10, kdy si romulanští hráči vybírají spojence, a následně získávají možnost přidat se ke flotile, už tuto uniformu všichni mají odemčenou. Výsledná uniforma tedy byla vytvořena z kombinace komponentů Romulan Republic a některých volně dostupných částí, díky čemuž bylo docíleno romulanského vzhledu a zároveň totožné uniformy pro FED i KDF romulany.

Barevné nastavení a rozložení těchto uniforem bylo podobně ničemné, jako u klingonů, ale nakonec se nám povedlo rozlišit flotilní hodnosti i povolání postav podle standardu použitého u FED a KDF i s téměř totožnými rozlišovacími principy.

Recruit

Skupina flotilních uniforem určená pro nováčky – zamýšlená tradičně pouze pro flotilní hodnost Recruit. V případě romulanů jsme nemohli zvolit zbarvení uniformy tak, aby odpovídalo uniformě akademie, protože romulané žádnou akademii nemají :(. Chtěli jsme ale zachovat výrazné odlišení Recruitů, takže byl model Romulan Republic 1 nastaven na zelenou barvu, která zajišťuje dostatečný rozdíl a navíc se hodí k romulanům.

Member

Skupina flotilních uniforem určená pro plnohodnotné členy flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Member. Kromě stylovějšího zbarvení je Member odlišen od Recruita modelem Romulan Republic 2, který působí upravenějším a formálnějším dojmem, a navíc se na něm lépe manipuluje s flotilními hodnostmi :).

Senior Member

Skupina flotilních uniforem určená pro hráče s nadstandardními zásluhami – zamýšlená pro flotilní hodnost Senior Member. Tak jako u federace i u klingonů vychází Senior Memberská uniforma z Membera a je odlišena zlatou obrubou shoulder armorů označujících herní hodnost.

Officer

Skupina flotilních uniforem určená pro důstojníky flotil – zamýšlená pro flotilní hodnost Officer. Aby zbarvení uniformy vyhovovalo novému standardu, dostala košile pod vrchní částí uniformy bílou barvu. Rovněž zbarvení ramen je laděné do bíla a na zápěstí byl použit komponent Romulan Republic 1, který má světlejší vrchní část. Ideální by bylo používat pro všechny hodnosti stejný model a pouze měnit jeho barvu, ale díky bugu, který je ve hře od vydání Legacy o Romulus, má levá a pravá ruka odlišnou barevnou paletu, takže barvené sladění by bylo velice obtížné.

Leader

Skupina flotilních uniforem určená pro velitele flotily – zamýšlená pro flotilní hodnost Vice-Fleet Leader a Fleet Leader. Velitelská uniforma je standardně odlišena bílým zbarvením.


Srovnání rozdílů

Rozdíly v uniformách na obrázku jsou řazeny od skupiny Recruit (zleva) po skupinu Leader.

Kdy / Jak dojde k zavedení nových flotilních uniforem?

Nové flotilní uniformy budou zavedeny někdy po spuštění Delta Rising. Přesné datum bude oznámeno prostřednictvím flotilního mailu a message of the day na flotilním chatu. Důvodem čekání je zahrnutí změn u krejčího do návodů k pořízení uniforem. Vzhledem k tomu, že obrázkový návod, kde byl každý krok označen tlustým červeným kolečkem a detailně popsán v komentáři pod obrázkem, byl pro hráče evidentně příliš složitý, rozhodli jsme se pro vytvoření speciálních videonávodů pro každou frakci zvlášť, kde bude zachycen každý krok v přesném postupu se zvukovým komentářem. Věříme, že tento návod už snad většina hráčů pochopí. Pro ty bystřejší, nebo pro ty, kteří by se chtěli vymlouvat na pomalé připojení k internetu, bude samozřejmě k dispozici i obrázkový návod. Navíc budou dostupné i standardy, kde budou zachycena nastavení všech flotilních uniforem pro všechny flotilní hodnosti a všechna povolání tak, jak jsou vidět u krejčího. To vše bude součástí jednoho článku s návody, který umístíme na flotilní web. Tento článek s návody bude nalinkován z flotilního fóra (sekce “Návody, FAQ, důležité informace”), z flotilního webu ze sekce “Důležité informace”, z FAQ na flotilním webu, z FAQ na flotilním fóru a bude na něj odkazovat i popis eventu slavnostního povyšování. Doufáme, že otázky typu “kde a jak si mám pořídit flotilní uniformu” se nebudou objevovat!